بخش مرجع

مقدمه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هرکتابخانه دانشگاهی، بخش مرجع است که در آن به ارائه خدمات مرجع پرداخته می‌شود. تالار خرد (بخش مرجع) کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج فارس از سه بخش کتب مرجع، مجموعه نوایی و پایان‌نامه‌ها تشکیل شده است.

بخش کتب مرجع: منابعی اعم از فرهنگ‌ها، دایرة‌المعارف‌ها، واژه‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها، زندگی‌نامه‌ها، اطلس‌ها و منابع جغرافیایی، به زبان فارسی و لاتین را قابل دسترس می‌سازد.

بخش مجموعه نوایی: در سال 1379 به همت و تلاش وافر دکتر حمید اسدپور استادیار دانشگاه خلیج فارس و پشتیبانی ریاست محترم وقت دانشگاه دکتر غلامحسین خواجه، کتابخانه‌ی شخصی بسیار ارزشمند و نفیس مرحوم عبدالحسین نوایی (مورخ و تاریخ نگار) که در آن زمان در قید حیات بودند به مبلغ 250 میلیون ریال خریداری گردید. این مجموعه پس از ثبت، فهرست‌نویسی و آماده‌سازی در سال 1383 درنرم‌افزار کتابخانه ورود اطلاعات شد و به بخش مرجع کتابخانه ارسال گردید. این مجموعه ارزشمند، کمیاب و نایاب بوده و مورد توجه بسیاری از پژوهشگران استانی و کشوری می‌باشد.

بخش پایان‌نامه‌ها: پایان‌نامه‌ها نیز یکی از منابع مهم کتابخانه‌ای به شمار می‌آیند که به دلیل اهمیت خاص، در بخش مرجع کتابخانه نگهـداری می‌شوند.

مهم‌ترین وظیفه کتابدار مرجع، ارائه خدمات مرجع است. کتابدار مرجع، شخصی است که با برقراری «مصاحبه مرجع» با کاربران، با صرف کم‌ترین زمان ممکن آنان را به منابع مورد نظرشان می‌رسانند. در واقع کتابدار مرجع بعنوان رابطی میان نیاز اطلاعاتی کاربران و منابع اطلاعاتی به ایفای نقش می‌پردازد.

منابع مرجع امانت داده نمی‌شوند و استفاده از آن‌ها در محل کتابخانه امکان‌پذیر بوده است. خدمات این بخش بدون محدودیت، همه مراجعه‌کنندگان را در بر می‌گیرد و فضای مناسب و کافی برای استفاده در محل برای مراجعان وجود دارد.

فعالیت ها

بخش مرجع کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج فارس به منظور دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر کاربران به اطلاعات، خدمات زیر را ارائه می‌نماید:

 

 • انجام مصاحبه مرجع با مراجعان و دسترسی آنان به منابع مورد نیازشان در کمترین زمان ممکن؛
 • آموزش به مراجعه‌کنندگانی که با نرم‌افزار جستجوی کتابخانه ای آشنایی ندارند به منظور جستجوی منابع درخواستی از سیستم کتابخانه؛
 • کمک به مراجعان در یافتن منابع موردنظر در مجموعه بخش مرجع؛
 • آموزش شیوه استفاده از کتاب‌های مرجع خصوصا دایره‌المعارف‌ها و فرهنگ‌های‌ لغت؛
 • راهنمایی مراجعان در یافتن منابع کتابخانه‌ای مناسب و مرتبط با پایان‌نامه‌های دانشجویی و سایر فعالیت‌های پژوهشی؛
 • فایل کتاب‌های استفاده شده در قفسه و مرتب کردن قفسه‌ها به صورت روزانه؛
 • عضویت مراجعان در طرح غدیر؛
 • شلف‌خوانی قفسه‌های مرجع؛
 • مرمت یا آماده نمودن کتاب‌های آسیب‌دیده جهت صحافی.

 

از جمله فعالیت‌هایی که بخش مرجع در رابطه با پایان‌نامه‌ها انجام می‌دهد نیز به شرح زیر است:

 

 • تسویه‌حساب با دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، و تحویل گرفتن یک نسخه پایان‌نامه همراه با فایل pdf و  word از فارغ‌التحصیلان؛ این نسخه از پایان‌نامه پس از سازماندهی و آماده‌سازی در بخش مرجع کتابخانه نگهـداری می‌شود.
 • مهرزدن و تگ‌گذاری و ثبت اطلاعات پایان‌نامه‌های دریافتی در دفتر ثبت؛ طی سال 1394 تعداد 253 پایان نامه ثبت و سازماندهی شده و در اختیار مراجعه‌کنندگان بخش مرجع قرار گرفته است.
 • ورود اطلاعات پایان‌نامه‌های دریافتی در نرم افزار کتابخانه؛ تاکنون تعداد 1297 پایان‌نامه ثبت، ضبط و سازماندهی شده و در بخش مرجع کتابخانه قرار دارند.
 • انجام امور مربوط به شلف­خواني و نيز مرتب‌سازي پايان­ نامه­‌ها در قفسه‌ها.

 

 کارمندان 

  

  نام و نام خانوادگی

مرضیه غزنوی

  سمت

کارشناس بخش مرجع

  اطلاعات تماس

شماره تماس: 07731222703

پست الکترونیک: mary.ghaznavi3@gmail.com

 ساعت کار

این بخش در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 تا 19 و پنج‌شنبه‌ها از ساعت 7:30 تا 17 به صورت یکسره خدمات مرجع را ارائه می‌نماید.

 

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 68
 کل بازدید : 76363
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.